Stokke Nomi Matstol Natural vs KAOS Klapp Matstol Recycled 2026
Vi jämför Stokke Nomi Matstol Natural och KAOS Klapp Matstol Recycled utifrån sammanvägda testresultat och dagsfärska priser – så du vet vilken matstolen som passar dig bäst.
Stokke Nomi Matstol Natural vinner totalt – högst Babytips-betyg (4,3 av 5) i vår sammanvägda ranking. Men KAOS Klapp Matstol Recycled är värt att överväga om priset är viktigast (från 1 799 kr).

Stokke Nomi Matstol Natural
Nr 3 i matstolenfrån 2 495 krhos 1 butiker
Se Stokke Nomi Matstol Natural →
KAOS Klapp Matstol Recycled
Nr 5 i matstolenfrån 1 799 krhos 1 butiker
Se KAOS Klapp Matstol Recycled →Stokke Nomi Matstol Natural vinner
Stokke Nomi Matstol Natural 4,3 mot 3,9 i Babytips-betyg.
KAOS Klapp Matstol Recycled vinner
Stokke Nomi Matstol Natural från 2 495 kr, KAOS Klapp Matstol Recycled från 1 799 kr.
Oavgjort
Rankad av 1 resp. 1 oberoende tester.
Specifikationer jämförda
| Stokke Nomi Matstol Natural | KAOS Klapp Matstol Recycled | |
|---|---|---|
| Babytips-betyg | 4,3 / 5 | 3,9 / 5 |
| Placering i matstolen | Nr 3 | Nr 5 |
| Lägsta pris just nu | 2 495 kr | 1 799 kr |
| Antal återförsäljare | 1 | 1 |
Stokke Nomi Matstol Natural
- Växer med barnet med verktygsfri justering
- Tidlös skandinavisk design
- Hög kvalitet som håller länge
- Från välrenommerade Stokke
- Premiumpris
- Dyna och babyset kan tillkomma
KAOS Klapp Matstol Recycled
- Hopfällbar – smidig förvaring
- Återvunnet material
- Växer med barnet
- Levereras färdigmonterad, lätt att rengöra
- Mellanprisklass
- Mindre lyxkänsla än trästolar
Vilken ska du välja?
Välj Stokke Nomi Matstol Natural om du vill ha det högst rankade valet i vår sammanvägning av matstolen.
Välj KAOS Klapp Matstol Recycled om lägsta pris väger tyngst (från 1 799 kr).
Vanliga frågor
Vilken är bäst, Stokke Nomi Matstol Natural eller KAOS Klapp Matstol Recycled?
Stokke Nomi Matstol Natural får högst Babytips-betyg (4,3 av 5) i vår sammanvägda ranking av matstolen. KAOS Klapp Matstol Recycled är dock ett bra alternativ.
Vilken är billigast?
KAOS Klapp Matstol Recycled har lägst pris just nu, från 1 799 kr.
Var kan jag köpa Stokke Nomi Matstol Natural och KAOS Klapp Matstol Recycled?
Vi jämför dagsfärska priser från återförsäljare för båda – Stokke Nomi Matstol Natural från 2 495 kr, KAOS Klapp Matstol Recycled från 1 799 kr.
Babytips.se kan få provision när du köper via våra länkar – det påverkar inte rankingen.