Babybjörn resesäng light vs AeroMoov Resesäng Pop-up 2026
Vi jämför Babybjörn resesäng light och AeroMoov Resesäng Pop-up utifrån sammanvägda testresultat och dagsfärska priser – så du vet vilken resesängen som passar dig bäst.
Babybjörn resesäng light vinner totalt – högst Babytips-betyg (4,5 av 5) i vår sammanvägda ranking. Men AeroMoov Resesäng Pop-up är värt att överväga om priset är viktigast (från 1 649 kr).

Babybjörn resesäng light
Nr 3 i resesängenfrån 1 999 krhos 2 butiker
Se Babybjörn resesäng light →
AeroMoov Resesäng Pop-up
Nr 6 i resesängenfrån 1 649 krhos 2 butiker
Se AeroMoov Resesäng Pop-up →Babybjörn resesäng light vinner
Babybjörn resesäng light 4,5 mot 4,2 i Babytips-betyg.
AeroMoov Resesäng Pop-up vinner
Babybjörn resesäng light från 1 999 kr, AeroMoov Resesäng Pop-up från 1 649 kr.
Oavgjort
Rankad av 1 resp. 1 oberoende tester.
Specifikationer jämförda
| Babybjörn resesäng light | AeroMoov Resesäng Pop-up | |
|---|---|---|
| Babytips-betyg | 4,5 / 5 | 4,2 / 5 |
| Placering i resesängen | Nr 3 | Nr 6 |
| Lägsta pris just nu | 1 999 kr | 1 649 kr |
| Antal återförsäljare | 2 | 2 |
| Typ | – | Pop-up |
| Bäst för | – | Snabbhet & låg vikt |
Babybjörn resesäng light
- Endast ca 6 kg
- Fälls upp i ett steg
- Inga lösa delar
- Stabil med medföljande madrass
- Premiumpris
- Tunn madrass (av säkerhetsskäl)
AeroMoov Resesäng Pop-up
- Pop-up – upp/ihop på sekunder
- Ultralätt och kompakt
- Uppfyller säkerhetsstandarder
- Enkel att ta med
- Mindre stabil än träben-modeller
- Tunn madrass
Vilken ska du välja?
Välj Babybjörn resesäng light om du vill ha det högst rankade valet i vår sammanvägning av resesängen.
Välj AeroMoov Resesäng Pop-up om lägsta pris väger tyngst (från 1 649 kr).
Vanliga frågor
Vilken är bäst, Babybjörn resesäng light eller AeroMoov Resesäng Pop-up?
Babybjörn resesäng light får högst Babytips-betyg (4,5 av 5) i vår sammanvägda ranking av resesängen. AeroMoov Resesäng Pop-up är dock ett bra alternativ.
Vilken är billigast?
AeroMoov Resesäng Pop-up har lägst pris just nu, från 1 649 kr.
Var kan jag köpa Babybjörn resesäng light och AeroMoov Resesäng Pop-up?
Vi jämför dagsfärska priser från återförsäljare för båda – Babybjörn resesäng light från 1 999 kr, AeroMoov Resesäng Pop-up från 1 649 kr.
Babytips.se kan få provision när du köper via våra länkar – det påverkar inte rankingen.